HABERLER
  1. Basketbol’da İlk Zaferimiz
  2. Bowling Türkiye Tarihi
  3. Artistik Buz Pateni

Bowling

Bowling, oyuna özel üretilmiş bir top ve 10 lobut (kuka, pin) ile oynanan, oyun hattının sonunda bulunan ve dizilişi kendine özgü ve standart olan lobutları, oyunun topu ile devirmeyi amaçlayan bir salon sporudur.

Daha sade şekilde anlatmak gerekirse, 10 lobut, bilgisayar destekli gereçlerle standartlaştırılmış belli bir şekilde dizilir. Oyuncu, oyun hattının başında, kendine uygun ağırlıkta bir topu seçer ve hattın başındaki çizgiyi geçmeyecek şekilde topu lobutlara doğru atar. Amaç, topun mümkün olan en çok sayıda lobutu devirmesidir. Lobutlardan bir kısmı ya da hiçbiri devrilmemiş olursa, oyuncu 2. atışını da gerçekleştirir. İkinci atışın ardından, sıra diğer oyunculara geçer. Topun atıldığı hattın iki yanı da, özel bir durum yok ise, açıktır. Yani, atılan top doğru bir şekilde gitmezse, kenarlardaki kanallardan oyun alanını kontrollü bir şekilde terk edebilir.

Birey ya da ekip halinde oynanabilen oyunun ana amacı, en çok sayıda lobutu devirerek en yüksek puanı alabilmektir. Her biri 2’şer denemeden oluşan toplamda 10 frame, bir oyun için oyuncuya tanınmış atış haklarını temsil eder. Oyuncu, bir frame’de, ilk atışında strike yapamazsa, 2. atışını yaparak o frame’i tamamlar. Sadece son frame’de, strike’tan sonra tekrar atış hakkı verilir.

Bowling oynamanın kişiye fiziksel ve mental anlamda bir çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle oyun oynanırken bilek ve kol kasları olmak üzere vücuttaki birçok kas grubu çalışır. Bunun yanında sırt ve bacak kasları da çalıştığı için sporcu ilerleyen dönemlerde daha dinç ve dengeli bir vücuda ve duruşa sahip olur. Oynanırken yüksek konsantrasyon gerektiren Bowling, sürekli devam edildiği taktirde beyindeki odak mekanizmasını geliştirir. Bu sebepten dolayı dikkat bozukluğu olan çocuklara da önerilir. Bowling oynamak stratejik planlama yapma özelliğini geliştirir. Bunun yanında kolayca neden sonuç ilişkisi kuran bir zihne sahip olmanıza yardımcı olur. Problem çözme yeteneğini geliştirir.

Her spor dalında olduğu gibi Bowlingde de sporcu yeni bir sosyal ortama girer. Yeni bir ortama girmek özgüveni arttırır, kişiye farklı bakış açıları kazandırır ve sosyalleştirir. Özetle zihinsel yeteneklerin tümünün gelişmesine yardımcı olan Bowling, eğlenceli bir spor olmanın yanında kişiye birçok farklı alanda fayda da sağlamaktadır.

Bowling’e kayıt olmak için tıklayın ve son fırsatları kaçırmayın.

BOWLING GALERİ