HABERLER
  1. Basketbol’da İlk Zaferimiz
  2. Bowling Türkiye Tarihi
  3. Artistik Buz Pateni

Samsun Buz Pateni

Samsun’da Buz Pateni yapmak isteyenler için en güzel tesislerimizde sizlere samsun buz pateni deneyimini yaşatmak istiyoruz.

Artistik Buz Pateni veya Figür Pateni, müzik, dans ve sporu bünyesinde birleştirir. Özellikle artistik buz pateni sporunda öne çıkan vücudun estetik ve elastikiyet yönden gelişimi, müzik ve dansla birleşerek bireyin ifadesini diğer sporlardan çok daha etkin bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Böylece buz pateni sadece bir spor olmaktan çıkmakta, patencilerin dans ve müzikle iç içe zaman geçirdikleri, sanatsal yönlerini de sağlıklı bir şekilde geliştirebildikleri bir yaşam tarzı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu unsurların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir. Artistik Buz Pateni son 30 yılda teknik ve artistik planda büyük bir ilerleme gösterdiği için bütün dünyada en çok ilgi çeken spor dallarından biri olmuştur. Buz pateninde sporcular bireysel ve kolektif olarak disiplinli ve düzenli olmaları konusunda eğitilmekte, sporcuların yaşamlarında kullanacakları yeteneklerinin gelişimi sağlanmaktadır. Çocuklarımızın rekabeti keyifli bir ortamda yaşamalarına olanak sağlayan buz pateni sporu, aynı zamanda çevresine ve ailesine faydalı, özgüvenli nesiller yetişmesine de katkı sağlamaktadır.

Disiplinli ve özverili bir çalışma gerektiren buz pateni sanatla sporun birbirine en çok yaklaştığı alanlardan biridir. Bedensel bir terbiyeyle birlikte ruhsal bir terbiyeyi de beraberinde getirir. Estetik bir görünüm sağlamanın yanında vücutta ki birçok kasın çalışmasında ve gelişmesinde de etkilidir. Vücudun denge mekanizmasını kusursuzlaştıran buz pateni sporcuya kazandırdığı güçlü ve estetik duruşla hayatının her alanında yarar sağlamaktadır. Günümüzün büyük problemlerinden birkaçı olan bilgisayar ve telefon kullanımında ki artış, masa başı çalışma düzeni ve hareketsizlik 7’den 70’e her bireyin vücudu üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta ve duruş bozukluklarına neden olmaktadır.

Buz pateni fiziksel olarak yaşanılan tüm bu problemlerin çözümü olarak görülmektedir. Disiplinler arası bir spor olan artistik buz pateni kişinin, fiziksel ve zihinsel tüm yeteneklerini geliştirmektedir. Tüm bunların yanında buz pateni kişiyi tatmin eden yüksek bir hazza sahiptir. Çünkü buz üzerinde hissedilen duygu, başka ortamlarda tadılacak duygularla kıyaslanamayacak kadar farklı ve eğlencelidir.

BUZ PATENİ GALERİ